Ресурс 1

+38 (0462) 610-508

ehrh.che@gmail.com

Освітній дім прав людини в Чернігові

Секрети успіху: громади, де чути голос молоді!

Секрети успіху: громади, де чути голос молоді!

Сьогодні в умовах децентралізації в Україні головна увага зосереджена на розвитку місцевих громад.

А що ж означає розвинута громада? Зазвичай, ми уявляємо собі гарну інфраструктуру, чудову оснащену школу, лікарню, стадіон, дитячий садочок. Проте, в демократичних країнах розвиток будь-якої спільноти не вимірюється лише економічними параметрами та показниками.

Зарубіжний досвід неодноразово показав, що справжній розвиток вимірюється в першу чергу мірою свободи людини, повагою до людської гідності та створенням можливостей для самовизначення, створенням умов для реалізації  громадянських, політичних, економічних та культурних прав. І що є прямий зв’язок між добробутом громади та участю її у процесі прийняття суспільно важливих рішень на місцевому рівні. І особливо це стосується участі молоді, від якої залежить розвиток громадянського суспільства та держави в майбутнього.

Для України, участь молоді у таких процесах – це ще поки новий досвід, проте він вже починає впроваджуватись. «Нічого для нас без нас» - цей принцип розвитку молодіжної політики та життя громади потрохи починає проникати в усі сфери життя нашого суспільства.

Саме тому, з вересня 2017 року, громадська організація «МАРТ» розпочала реалізацію проекту «Громада, де чути голос молоді», який був впроваджений для сприяння молоді Чернігівщини у створенні умов задля активної участі у житті громади,  самореалізації, забезпеченні рівними можливостями, реалізації інтересів та потреб, прав та свобод, створенні молодіжного простору в громаді.

І вже 9 липня цього року було презентовано успішні результати цього проекту під час конференції «Участь молоді – запорука розвитку громади».

Учасниками проекту, новими лідерами та агентами змін у себе на місцях стали п’ять команд з п’яти об’єднаних територіальних громад (ОТГ) Чернігівської області: Кіптівської, Корюківської, Лосинівської, Сосницької та Коропської.

І щонайважливіше, команди мали змішаний склад, і окрім громадських активістів з числа представників місцевої молоді, участь у проекті взяли безпосередньо представники органів місцевої влади, місцевого самоврядування та представники інституцій, що працюють в інтересах молоді.

В ході проекту команди пройшли спільне навчання, організовували в своїх ОТГ просвітницькі заходи для представлення цілей та завдань проекту, знайомили мешканців громад з роботою молодіжних рад, інструментами участі та впливу на місцеві політики, налагодження діалогу і співпраці з іншими населеними пунктами, організовували заходи для активізації молоді.

Та найбільшим здобутком проекту стали розроблені командами положення щодо роботи молодіжних рад в своїх ОТГ, більша частина яких вже затверджена на місцевому рівні і впроваджується в діяльність.

Більше про результати проекту, дослідження щодо молодіжної політики та участі молоді в регіоні, а також історії успіху учасників проекту, за словами організаторів, можна буде знайти у публічному звіті у вигляді посібника, який вже невдовзі буде оприлюднено.

Конференція не була присвячена лише підсумкам проекту. Так під час заходу відбувалися обговорення та панельні дискусії щодо перспектив та розвитку молодіжної політики в цілому та в регіоні.

До заходу долучилися Заступник Міністра молоді і спорту України, Олександр Ярема, представники Програми розвитку ООН в Україні, Департаменту сім’ї, молоді та спорту Чернігівської обласної державної адміністрації, Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради, КП «Обласний молодіжний центр» Чернігівської обласної ради, Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування та громадської спілки «Освітній дім прав людини в Чернігові».

Проект «Громада, де чути голос молоді» добіг кінця, проте процес активізації участі молоді в житті громади і прийнятті рішень  тільки набирає обертів. І результати цього процесу, подібні проекти й ініціативи – це нові кроки у напрямку демократичного майбутнього країни. Сподіваємось, що і наш проект стане своєрідною інструкцією та позитивним прикладом для інших громад Чернігівщини й України. 

Проект впроваджується громадською організацією «МАРТ» у рамках проекту ПРООН "Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні", що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії