04Чер2023
Розуміємо права людини Мережа домів прав людини

контакти

Провулок Луговий, 1 Г,
с. Количівка,
Чернігівський район,

Чернігівська область,
Україна 
15563

+38 0462 930-907
+38 0949 881-907

Фіксування порушень прав людини, документування фактів воєнних злочинів з березня 2022 року стало одним з пріоритетних напрямків роботи Дому.

24 лютого 2022 року росія здійснила повномасштабне вторгнення на територію Україну. Війна спричинила багато смертей серед цивільного населення і військових, стала фактором соціальної та гуманітарної кризи. В містах і селах зруйновано інфраструктуру. 

На момент окупації у багатьох населених пунктах була повна відсутність елементарних засобів для існування. Мільйони переселенців, життя, яких умістилося в одну валізу, покинули домівки чи навіть країну, в пошуках безпеки. Всі ці події стали поштовхом до того, аби розпочати діяльність в напрямку документування воєнних злочинів.

За увесь жах, що переживає наша країна, росія має понести покарання. Це не тільки окремі люди, а й держава в цілому. Ті, хто натискав на курок, грабував чи ґвалтував, ті, хто віддавав злочинні накази й ті, хто вчиняв злочинну бездіяльність. І незалежно від того, скільки часу минуло з моменту вчинення злочину, адже вони не мають строку давності. За вчинення воєнних злочинів передбачено кримінальну відповідальність на національному та міжнародному рівнях. 

 

Як ми документуємо?

Наша організація входить до коаліцій організацій громадянського суспільства, що документують воєнні злочини «Україна 5 ранку» та ініціативи «Трибунал для Путіна». Також ми працюємо з проєктом «Архів війни», що створений громадською спілкою «Докудейз». Триває щоденна робота над збором і обробкою інформації. 

Ми документуємо воєнні злочини у співпраці з національними правоохоронними органами, тому зібрані факти можуть бути використані у національних кримінальних провадженнях та потенційно — в межах універсальної юрисдикції юридичними групами інших країн, що працюють над притягнення росії до відповідальності.

Команда документування моніторить інформацію з відкритих джерел та виїжджає до населених пунктів Чернігівщини, щоб знайти та поспілкуватися зі свідками та жертвами воєнних злочинів. 

Ми проводимо інтерв’ю, огляд місць подій, фото- та відеофіксацію наслідків окупації. Крім того, готуємо інформаційні довідки, які містять факти про воєнні злочини, висновки про перебіг окупації загалом. Матеріали передаємо правоохоронним органам, міжнародним партнерським організаціям та інституціям. Отримані факти завантажуємо до захищених інформаційних баз. А також пишемо історії з наших виїздів та загалом висвітлюємо події за напрямком документування на публічних ресурсах нашої організації.

Зібрані матеріали використовуються у двох напрямках: у правозахисних цілях як доказ воєнних злочинів та як матеріали, де зібрано правду про війну. В майбутньому ця інформація може використовуватися у фільмах, мистецьких та дослідницьких роботах тощо. 

Фіксація воєнних злочинів — надважливе завдання для верховенства права в умовах збройної агресії. Російська федерація порушує міжнародне гуманітарне право і світовий правопорядок, саме тому кожен воєнний злочин має бути зафіксований та доведений у суді, а кожен воєнний злочинець має понести відповідне покарання.
Якщо у вас є інформація про вчинені воєнні злочини на території Чернігівщини, будь ласка, поділіться нею з нами. Це можна зробити через форму https://cutt.ly/B0jIMjk або написати нам у Signal за номером телефону 0932601938.