04Чер2023
Розуміємо права людини Мережа домів прав людини

контакти

Провулок Луговий, 1 Г,
с. Количівка,
Чернігівський район,

Чернігівська область,
Україна 
15563

+38 0462 930-907
+38 0949 881-907

З дня заснування Освітній дім прав людини в Чернігові надає допомогу правозахисникам та журналістам, яким загрожує небезпека. До липня 2020 року ми мали в середньому 10-15 кейсів цивільних активістів з Азербайджану, росії, Узбекистану та інших країн з антидемократичними режимами на рік.

Коли почалися репресії у Білорусі (під час та після виборів 2020 року) ми зосередили увагу на підтримці правозахисників та журналістів із Білорусі. Фонд домів прав людини, Дім прав людини у Тбілісі, Білоруський дім прав людини імені Бориса Звозскова та наш Освітній дім прав людини в Чернігові розпочали екстрену співпрацю задля захисту громадянського суспільства Білорусі.

На той час, починаючи з липня 2020 року, ми отримали понад 1000 запитів від білоруських громадянських активістів та надали їм екстрену допомогу й первинну юридичну консультацію. У 2021 році підтримку отримали близько 500 осіб. Тоді до нас надходило у середньому 40 письмових звернень за підтримкою на місяць.

У 2022 році, після повномасштабного військового вторгнення росії в Україну, Дім розширив Програму Захисту на підтримку українських правозахисників, журналістів, громадських активістів, які перебувають у ситуації ризику та членів їхніх сімей. З березня по грудень 2022 року ми розглянули вже понад 250 заявок та підтримали майже 600 осіб.

Також в кінці березня 2022 року ми відкрили Львівський хаб Освітнього дому прав людини в Чернігові. Він працює як шелтер, в якому можуть безплатно проживати від 2 до 5 днів правозахисники, громадські активісти, журналісти волонтери та члени їх сімей. А також як освітній хаб, в якому можна навчатися, працювати, проводити заходити, збирати коворкінг-групи тощо.

Загалом Програма Захисту передбачає декілька видів підтримки:

  • Термінова індивідуальна підтримка правозахисників, журналістів, громадських активістів, що включає пряму допомогу для покриття нагальних і базових потреб, пов’язаних з безпекою, компенсації витрат, пов’язаних з релокацією або перебуванні в зоні ризику, наданні юридичної, психологічної та іншої консультативної допомоги;
  • Професійна підтримка спрямована на створення умов для продовження професійної діяльності та/або громадської активності і включає  організацію стажувань на базі партнерських організацій громадянського суспільства, доступ до навчання для посилення окремих компетентностей, підтримку громадянських ініціатив через малі гранти;
  • Реабілітаційні програми і заходи для відновлення психологічних та фізичних особистих ресурсів.

Щоб податися на Програму — заповніть анкету за цим посиланням. 

Зараз над Програмою Захисту працюють 6 членів команди Дому. Сильною стороною нашої організації є власний Ресурсний центр площею 540 м. кв., який ми використовуємо як шелтер (розміщення до 28 осіб у комфортних умовах).

Проте в березні 2022 року в приміщення Дому в Количівці прилетів ворожий снаряд, від чого він зазнав значних руйнацій. Зараз ми вже частково відбудували наш Ресурсний центр та можемо проводити там освітні заходи.