Освітній дім прав людини – Чернігів
Освітній дім прав людини – Чернігів (ОДПЛ-Ч) – це громадська спілка 13 українських правозахисних організацій. Ініціатором створення Дому виступила група партнерських організацій у межах Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини».
Наша місія: Ми захищаємо права людини через освіту.
До повномасштабного вторгнення основними напрямками роботи Дому була освіта у сфері прав людини та захист правозахисників, журналістів та громадських активістів в ризику (Програма захисту). До 2022 року це були переважно люди з інших країн, які переслідувалися тоталітарними режимами.
Але з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну організація почала займатися документуванням воєнних злочинів та розширила Програму Захисту на підтримку українських правозахисників, журналістів, громадських активістів, які перебувають у ситуації ризику та членів їхніх сімей.
Дім має основний ресурсний навчальний центр, розташований у селі Количівка Чернігівської області, який є місцем для проведення тренінгів, конференцій та тимчасовим притулком для людей, які цього потребують. У березні 2022 року в нього влучив ворожий снаряд, але наразі завдяки підтримці наших партнерів ресурсний центр майже повністю відновлений і продовжує функціонувати.
Крім того, в Чернігові діє Хаб Освітнього дому прав людини – Чернігів, який був створений як хаб стійкості. Зараз простір функціонує також як місце для проведення заходів.
Наразі Дім активно працює над створенням реабілітаційного центру “Sunrise” на базі зруйнованого артилерійським обстрілом рекреаційного комплексу. По завершенню відновлювальних робіт там буде центр психосоціальної реабілітації та відновлення після травм, а також хаб для громадянського суспільства.
З березня 2022 року Дім є учасником коаліції організацій з документування воєнних злочинів «Коаліція Україна 5AM» та ініціативи «Трибунал для Путіна».
Команда Освітнього дому прав людини – Чернігів розробила методологію документування воєнних злочинів, пов’язаних з нападами на заклади освіти. Наразі вдалось розпочати такий моніторинг в Чернігівській, Херсонській та Сумській областях та видати Звіти за його результатами. Дім планує поширити цю діяльність на інші деокуповані та прифронтові території.
Крім того, Дім активно сприяє збереженню пам’яті про події війни. Команда ОДПЛ-Ч розробила та проводить такі навчальні курси, як «Школа з документування воєнних злочинів» та «Школа воєнного сторітелінгу: правда через історії».
Дім продовжує просувати права людини через розробку та проведення навчальних програм для різних цільових груп. Команда ОДПЛ-Ч постійно проводить Школу з прав людини. Щорічний Освітній фест з прав людини продовжує збирати активних представників громадянського суспільства, щоб акумулювати досвід захисту прав людини через освіту.
Наша історія
Ідея створити Освітній дім прав людини – Чернігів вперше виникла у середині 2000-х років. Ініціатором створення стала група партнерських організацій, об’єднаних загальною стратегією в межах Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини». Наприкінці 2013 року була зареєстрована Громадська спілка «Освітній дім прав людини в Чернігові», яка згодом стала членом Мережі домів прав людини, що охоплює 80 громадських організацій, що діють у Східній та Західній Європі, на Балканах і на Кавказі.

























