29Бер2023
Розуміємо права людини Мережа домів прав людини

контакти

Провулок Луговий, 1 Г,
с. Количівка,
Чернігівський район,

Чернігівська область,
Україна 
15563

+38 0462 930-907
+38 0949 881-907

Проект “Університет – простір прав людини”

Мета проекту – сприяння розбудові ефективної системи освіти в сфері прав людини на рівні вищої школи в Україні, що базуватиметься на принципах поваги до гідності, верховенства права, свободи і недискримінації.

Завданнями проекту є:

1. Посилення спроможності закладів вищої освіти розвивати академічну свободу, що формує навчальне середовище в якому освіта в сфері прав людини заохочує повсякденну реалізацію прав людини шляхом сприяння взаєморозуміння, взаємоповаги та взаємної відповідальності;

2. Розроблення спільними зусиллями громадських організацій і органів влади Загальнодержавної програми освіти в сфері прав людини на рівні вищої школи, що зокрема передбачено Планом дій щодо реалізації Національної стратегії у сфері прав людини.

Цільовою аудиторією проекту є: лідери студентського самоврядування; представники адміністрації університетів; викладачі університетів та молоді науковці; державні службовці Міністерства освіти та науки, Директорату вищої освіти і освіти дорослих, Департамент вищої освіти та відділ нормативного забезпечення вищої освіти; державні службовці Міністерства юстиції України, Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності, представники ЗМІ.

Старт:

2018

Статус:

Завершено

Діяльність в рамках проекту передбачала два основних компоненти, що виходять із його завдань:

1) Робота на рівні закладів вищої освіти щодо посилення спроможності цих закладів у розвитку академічної свободи, що є формуючим фактором навчального середовища для освіти в сфері прав людини; 2) Діяльність, основним результатом якої буде розробка проекту Концепції «Загальнодержавної програми освіти в сфері прав людини: 2 етап – вища школа».

Проект розпочався з підготовчих робіт, змістовна частина яких полягала в а) розробці методології та інструментарію оцінювання (самооцінки закладами і зовнішньої оцінки з боку групи проекту), б) підготовки програми та матеріалів Школи з прав людини для лідерів студентського самоврядування. Ця робота була здійснена дистанційно і шляхом проведення однієї робочої зустрічі-інструктажу для основної групи проекту.

На наступному етапі було проведено Школу з прав людини для лідерів студентського самоврядування. Основними компонентами Школи був 7-денний тренінг до участі в якому студенти відбиралися на конкурсній основі і проходили дистанційну сесію. Під час дистанційної сесії учасники Школи а) поширювали інформацію про проект у своїх навчальних закладах, б) із залученням органів студентського самоврядування провели самооцінку відповідно до запропонованої групою проекту схемою, в) взяли участь у переговорах з адміністрацією щодо подальшої активної участі у проекті їхніх закладів вищої освіти.

Закладам вищої освіти які представляли учасники Школи було запропоновано взяти участь у проходженні навчання і пілотуванні моделі «Університет – простір прав людини» із залученням усіх учасників освітнього процесу. Із 10-11 закладів було відібрано за згодою і конкурсом 5, що стали учасниками проекту і про що було укладено меморандуми між ОДПЛ-Ч та закладами.

Співпраця з закладами розпочалася з візиту до них експертів і тренерів проекту, проведенні зовнішньої оцінки і вступних 2-дених тренінгів з прав людини для викладацького і адміністративного складу.

Потім команди 5-х закладів – учасників проекту до яких входили представники студентів, адміністрації і викладачів зустрілися під час 4-денного тренінгу присвяченого практичним питанням планування розвитку у закладі академічної свободи та навчання прав людини. У дистанційній сесії заклади зробили перші кроки щодо впровадження цих планів, отримуючи експертну підтримку з боку групи проекту.

Паралельно з названими діями було сформовано робочу групу щодо розробки «Загальнодержавної програми освіти в сфері прав людини». Маючи меморандуми з Міністерством освіти і науки України та Міністерством юстиції України та користуючись попереднім досвідом роботи над подібної програмою на рівні початкової та середньої освіти робоча група була створена наказом міністерств. Заклади вищої освіти допомагали в цій діяльності, представляючи проект у своїх місцевостях. Для розробки документів (проект концепції і плану дій) проектом було передбачено окрім дистанційної роботи 3 робочі зустрічі, проведення фокус-групових інтерв’ю по місцю знаходження закладів вищої освіти – учасників проекту. Робота над документами включала громадське обговорення.

Протягом проекту було підготовлено практичний посібник «Університет – простір прав людини», що містить опис моделі, методології та практичні поради щодо її впровадження на рівні закладу вищої освіти. Проектом було передбачено 5 публічних заходів, які були зафільмовані і викладені онлайн для загального доступу і 2 вебінари, завдяки яким ми змогли розширити аудиторію в якій брали участь студенти, викладачі і адміністрація, які були долучені до проекту з самого початку, але не стали його учасниками на наступних етапах.

Восени 2019 року було проведено Всеукраїнську конференцію з метою впровадження на державному рівні результатів проекту. У конференції взяли участь біля 100 осіб серед яких були викладачі, студенти, адміністратори закладів вищої освіти, представники недержавних організацій та державних органів. Під час конференції ВНЗ – учасники проекту представили досвід та поділилися успішними практиками впровадження освіти у сфері прав людини, а також формування освітнього простору на засадах прав людини.

Основним результатом проекту став розроблений і апробований методологічний пакет моделі «Університет – простір прав людини». Ця розробка повністю готова для впровадження на державному рівні у співпраці з Громадською спілкою «Освітній дім прав людини – Чернігів» та партнерськими організаціями.

У рамках проекту були проведені чотири відкриті лекції-дискусії:
– лекція на тему: “Що варто знати про інклюзію”
– лекція на тему: “Організація інклюзивного простору у ЗВО”
– лекція на тему: “Громадські дії на захист прав людини”
– лекція на тему: “Критерії оцінки забезпечення прав людини в пенітенціарних закладах”

Також у рамках проекту були проведені два вебінари:
– вебінар на тему “Поняття недискримінації в сучасному праві на освіту в галузі прав людини”
– вебінар на тему “Інклюзія у ЗВО: як зробити освітній простір комфортним для усіх?”

Проект привернув ширшу увагу до проблеми освіти в сфері прав людини у вищій освіті, автономії закладів вищої освіти та зміг надати конкретні інструменти подолання найбільш серйозних прогалин у цих сферах.

У рамках проекту було підготовлено навчально-методичний посібник у сфері прав людини для закладів вищої освіти “Університет – простір прав людини”. Посібник містить методичні та інформаційні ресурси щодо розвитку закладів вищої освіти різних типів і фахової передвищої освіти на засадах прав людини та інтеграції стандартів і принципів освіти у сфері прав людини в освітній простір закладів вищої освіти. Посібник підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Посилання на електронну версію посібника: Посібник у сфері прав людини для закладів вищої освіти “Університет – простір прав людини”

Проект “Університет – простір прав людини” впроваджувався Освітнім домом прав людини в Чернігові за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Фундації Домів прав людини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *