Біля Чернігова у селищі Количівка знаходиться будівля громадської спілки «Освітній дім прав людини в Чернігові». Вже кілька років Дім є майданчиком для зустрічі громадських діячів, правозахисників та небайдужих прогресивних людей. Окрім проведення освітніх заходів, тут свого часу могли знайти прихисток біженці, зокрема ті, хто тікали від диктаторського режиму в Білорусі та затримань після мирних протестів влітку 2020 року.
Під час активних бойових дій у війні росії проти України, Чернігів ледь не опинився у повному оточенні, саме у Количівці ворог хотів замкнути кільце блокади й відрізати місто. Саме у цьому селищі точилися бої й рашисти отримавши по зубах відійшли. Але Количівка була під постійними обстрілами.
Як згадував правозахисник Андрій Остріков:
“Після початку війни звичайно це перше, що у всіх у нас було на думці, коли ми чули про Чернігів, думали: Що там з Домом”?
Будинок постраждав від обстрілів, але його відбудували й наприкінці року Освітній дім прав людини в Чернігові відкрив свої двері для проведення великого заходу. “Освітній Форум прав людини: наближаючи перемогу” розпочався 26 листопада. Перші два дні було присвячено таким темам: «Постконфліктне врегулювання в Україні: від війни до миру» та «Освіта у сфері прав людини в Україні: виклики в умовах війни й важливість для відновлення». Наступні дві зустрічі відбулися 3-го та 5-го грудня.
Людмила Янкіна, представниця Центру прав людини “ZMINA”, членкиня правління Дому поділилась своїми враженнями вперше відвідавши Дім після 24 лютого :
“По-перше, дуже важливо, що ми з початку повномасштабного вторгнення зустрілися всі разом тут фізично в одному просторі, коли Дім вже є в відремонтованому стані. Це є місце сили для багатьох правозахисників і дуже важливо, що сьогодні ми змогли тут зібратися всі разом і поговорити про важливі речі, про підтримку правозахисного середовища й активістів”.
Темою зустрічі 3 грудня обрали «Захист правозахисників в умовах війни». Окрім учасників та учасниць які завітали безпосередньо в Дім, частина доєдналася в онлайн-режимі.
Тематичний блок “Захист правозахисників в умовах війни” відкрив Сергій Буров – директор Освітнього Дому прав людини в Чернігові. Раніше ми подібні Форуми проводили по декілька днів. Тут в таких умовах ми вирішили це зробити дуже коротко, але насправді будемо виносити це на продовження через онлайн, – зазначив Сергій.
На відкритті він згадав про міжнародних партнерів та надав слово представниці організації PDCS Зузані Фіаловій, яка долучилася до форуму дистанційно. Вона розповіла, яка робота ведеться у Словаччині з допомоги Україні.
Зузана зазначила наступне:
“Наша організація займається діалогом та конфліктами. Звичайно, коли летять бомби й відбуваються бойові дії дуже важко говорити про діалог. На жаль у нас, та навіть у західній Європі багато людей не розуміють, що відбувається і яка ситуація. Тому те, що ми намагаємось робити – це розмовляти з людьми та організовувати заходи, де можна якось показати наш досвід та пояснювати людям, що ця війна – це війна всієї Європи”.
На форум до Чернігова приїхав Аркадій Бущенко – суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, який привітав всіх учасників та учасниць і зазначив про важливість проведення таких заходів.
В режимі онлайн з Грузії приєдналася Кетеван Абашидзе – представниця Фундації домів прав людини (Human Rights House Foundation), яка розповіла про те, як вони підтримують правозахисників в Україні, Вірменії, Грузії, Азербайджані, Білорусі та Росії. Згадала про основні напрямки роботи, а саме: підтримку неурядових організацій в Україні, міжнародну адвокацію та допомогу активістам в екзилі, зокрема медичну та правову підтримку.
Також онлайн долучилася Леіла Лежава з Тбілісі, яка розповіла про роботу Human Rights House Tbilisi. Це перш за все підтримка правозахисників та незалежних журналістів, громадських активістів в ситуації ризику. Також розповіла про підтримку українських активістів в Грузії, а також згадала про грузинський досвід воєнних дій та їх наслідки.
Для учасників та учасниць Форуму у Чернігові в режимі онлайн виступив директор Дому прав людини Крим – Андрій Зубарєв. Він розповів про Дім, про новий для себе напрямок – програму Захисту, яку надає їхня організація.
Геннадій Випинашко — менеджер програми Захисту Освітнього Дому прав людини в Чернігові, зробив невеликий екскурс до історії і розповів з чого розпочалася діяльність програми Захисту. Він також описав структуру програми. Вона складається з двох частин: термінова та довготривала. Термінова – це перш за все пряма допомога у базових потребах пов’язаних з безпекою. Довготривала – це підтримка через стажування та здобуття знань та навичок для продовження громадської діяльності, мікрогрантові програми та психологічну допомоги, а у разі потреби — психо-соціальну реабілітацію.
З початком повномасштабного вторгнення Дім оновив програму Захисту на надання допомоги громадським активістам, правозахисникам, журналістам та членам їх сімей, які знаходяться в ситуації ризику в умовах війни на тимчасово окупованих територіях, новоокупованих територіях, а також на території підконтрольній уряду України.
Людмила Янкіна – керівниця напрямку із захисту представників громадянського суспільства Центру прав людини “ZMINA”, розповіла про досвід роботи програми Захисту організації після початку повномасштабного вторгнення та поділилась своїми спостереженнями.
Окремою темою блоку стало питання захисту правозахисників, які опинилися у війську. Цю тему підняв в режимі онлайн Ярослав Малик, координатор Освітнього напрямку Дому, який зараз у війську. Він вийшов на зв’язок прямо з фронту. Який статус правозахисників, які є комбатантами? Яка роль правозахисників у війську? Який механізм захисту таких людей? Проблему розглядали на прикладі справи відомого правозахисника, журналіста координатора проєкту “Без кордонів” Максима Буткевича, який потрапив до полону. Процес визволення правозахисника наразі є дуже складним, адже такі люди на жаль, викликають подвійну увагу з боку ворога.
Друга частина тематичного блоку “Захист правозахисників в умовах війни” передбачала практичну частину. Учасники та учасниці об’єдналися в 4 групи, щоб обговорити найбільші виклики, з якими стикається команда Програм Захисту під час надання допомоги правозахисникам, громадським діячам та незалежним журналістам: комунікації з аплікантом (верифікація), залучення волонтерів, принципи відбору та ризики.
Людмила Янкіна прокоментувала роботу по групах таким чином: Ми виокремили для себе пріоритети, над якими нам потрібно працювати. Ми зрозуміли, що коли ми працюємо, наприклад, з програмами Захисту з допомогою, нам потрібно приймати колективні рішення для того, щоб більш ретельно підходити до питань верифікації. Ми зрозуміли, що є основні принципи, якими ми маємо керуватися не відходячи від загального стандарту і в нас в кожного є свої якісь фокуси роботи.
Сергій Буров – директор Освітнього Дому прав людини в Чернігові підбив підсумок практичної роботи. Зазначив, що правозахисники та журналісти особливо у воєнні часи постійно «ходять по лезу». Нагадав про 16 стандартів захисту правозахисників, розроблених ОБСЄ, ООН та Радою Європи. І запропонував учасникам виділити ті стандарти, які найбільше порушуються в наші часи. Результати цієї роботи пообіцяв оприлюднити онлайн.
Геннадій Випинашко – менеджер програми захисту Освітнього Дому прав людини в Чернігові: “Наші слухачі дізнались сьогодні про алгоритми роботи, про те, з якими викликами стикаються наші кейс-менеджери, з якими викликами ми стикаємось, а також як ці виклики ми можемо подолати. У нас була робоча атмосфера, тому що ми працювали в групах над певними викликами, працювали над способами їх вирішення і як результат маємо чотири якісно розписані виклики і як їх подолати, готові рекомендації”.
Андрій Остриков додав:
“Емоції дуже сильні, дуже теплі, тому що я зустрів тут людей, з якими співпрацював. А особливо я дуже радий, що ми знову зібралися в Домі! Для мене важливо, що тут в процесі обговорення я бачу, як ми круто зміцнюємося! Я бачу, що за ті 9 місяців (бойових дій) ми набрали неймовірного досвіду”.
Третій тематичний блок Освітнього форуму прав людини: наближаючи перемогу завершився перфомансом «Мистецтво проти війни» за участі Академічного камерного хору ім. Дмитра Бортнянського.
Іван Матвєєв, журналіст