Повномасштабне вторгнення російських військ спричинило руйнування та/або пошкодження шкіл у 20 з 24 областей країни. Переважно вони стосуються Північної, Південної та Східної частин території України. Відтак міжнародний збройний конфлікт вплинув на доступ дітей до освіти, реалізацію їх права на освіту, зокрема, — і через фізичне нищення шкіл.
Чернігівська область налічує 545 закладів загальної середньої освіти. За час воєнних дій на Чернігівщині 4 з них були повністю зруйновані та ще 65 отримали пошкодження різних ступенів. Це становить 12,7% від загальної кількості всіх закладів області.

Пошкоджена будівля Михайло-Коцюбинського ліцею / Фото: Освітній дім прав людини в Чернігові
Найбільше постраждали саме чернігівські міські школи. За інформацією Чернігівської міської ради, 80% будівель шкіл пошкоджено внаслідок ворожих обстрілів та бомбардувань. З кінця лютого і до початку квітня Чернігів обстрілювали російські військові з артилерії та авіації, щоденно руйнуючи приватні будинки, об’єкти критичної інфраструктури, а також заклади освіти. Із 34 будівель шкіл, зруйновані — 2, отримали пошкодження різного ступеня — 25.

Зруйнована будівля Чернігівської загальноосвітньої школи № 18 внаслідок авіаудару / Фото: НВ / Олександр Медведєв
Обстріли шкіл Чернігівщини продовжились і після виводу російських військ за межі державного кордону України.
Станом на 20 вересня 2022 року в Чернігівській області повністю зруйновані 4 заклади загальної середньої освіти: 2 в Новгород-Сіверській громаді та ще 2 в місті Чернігові.

Зруйнована будівля школи внаслідок авіаудару по Новгород-Сіверській громаді, 12 травня 2022 року / Фото: Чернігівська ОВА
Пошкоджено 65 шкіл та ліцеїв у 20 громадах області:
м. Чернігів – 28
Ніжинська громада – 2
Дмитрівська громада – 2
Бобровицька громада – 2
Новобасанська – 3
Кутівська – 1
Талалаївська – 2
Макіївська – 2
Ічнянська – 3
Городнянська – 2
Тупичівська – 2
Куликівська – 1
Гончарівська – 3
Іванівська – 2
Киїнська – 2
М.-Коцюбинська – 3
Новобілоуська – 2
Н.-Сіверська – 3
Деснянська – 1
Седнівська – 1
Руйнація та пошкодження шкіл стали справжнім викликом для учнів, вчителів та представників влади в умовах війни. Відсутність укриттів чи їх непридатність для використання є значною перешкодою для реалізації освітнього процесу оффлайн.
За словами секретаря Чернігівської міської ради Олександра Ломако — станом на 31 серпня 2022 року лише 22 школи Чернігова готові були розпочати очне навчання. Очікувалось, що в них навчатимуться приблизно 10500 учнів у 339 класах.
Відомо також, що до початку повномасштабних воєнних дій в школах міста Чернігова навчалось 28 350 учнів. Отже, тільки близько 37% дітей мають змогу продовжувати навчання оффлайн і майже дві третини учнів змушені навчатись дистанційно.
На Чернігівщині 72 школи працюватимуть оффлайн, у 214 організують дистанційне навчання (серед них 88 шкіл у прикордонних громадах), а 99 шкіл працюватимуть у змішаній формі. Таку інформацію станом на 30 серпня надала керівниця ювенальної превенції поліції області Оксана Огненко.
Варто також зазначити, що крім значного негативного впливу на освітній процес, частина атак на школи мають ознаки воєнних злочинів або порушень міжнародного права. Під час міжнародного збройного конфлікту школи перебувають під захистом як цивільні об’єкти, тому сторони конфлікту повинні утримуватись від нападу. Школа не може бути ціллю нападу, якщо вона не була перетворена на військовий об’єкт. На жаль, незважаючи на цю заборону школи Чернігівщини опинились під російським прицілом та постраждали внаслідок воєнних дій.
Освітній дім прав людини в Чернігові здійснює документування воєнних злочинів та фіксує напади на школи Чернігівщини в рамках проекту «Під прицілом – школи» та за фінансової підтримки Гельсінського фонду з прав людини (Польща), з метою підготовки інформації щодо атак на школи в Чернігівській області для міжнародних та національних органів, що розслідують воєнні злочини росії проти України, а також зберігають пам’ять про війну.
Команда Дому вже зібрала інформацію щодо більше ніж 30 закладів загальної середньої освіти методом документування з відкритих джерел та проведення моніторингових візитів.
В напрямку документування Дім співпрацює з ГО «Докудейз» (Архів війни), Коаліцією «Україна. П’ята ранку» та ініціативою «Трибунал для Путіна».